Ziua de 24 august 2025 s-a transformat într-un adevărat șoc pentru polițiștii botoșăneni, care au ieșit pe teren în cadrul Planului Național „Siguranță rutieră pentru pietoni și bicicliști în anul 2025”. Scopul? Prevenirea accidentelor și creșterea siguranței rutiere. Rezultatul? O descoperire uluitoare, care ridică semne de întrebare serioase despre cât de departe sunt dispuși unii copii să meargă pentru „adrenalină”.
Pe străzile din municipiul Botoșani, oamenii legii au dat peste trei minori, cu vârste cuprinse între 10 și 15 ani, care conduceau trotinete electrice capabile să atingă viteze de până la 60 km/h! Cu alte cuvinte, niște adevărate „motoare pe două roți” mascate sub aparența unor jucării moderne.
Problema? Legislația e clară: vehiculele care pot depăși astfel de viteze intră în categoria celor ce necesită permis de conducere. Iar cei trei minori, evident, nu aveau așa ceva.
Polițiștii nu au stat pe gânduri și au deschis dosare penale pentru conducerea unui vehicul fără a poseda permis de conducere. O acuzație extrem de gravă pentru niște copii care, cel mai probabil, au pornit la drum cu inconștiența specifică vârstei.
Mai mult decât atât, oamenii legii avertizează că aceste trotinete „turbo” pot deveni adevărate pericole pe șosele. La 60 km/h, un simplu viraj greșit sau un obstacol apărut pe neașteptate se poate transforma într-o tragedie. „Nu mai vorbim de joacă, ci de riscuri mortale”, spun surse din anchetă.
Operațiunea nu s-a rezumat doar la acest caz șocant. În total, polițiștii botoșăneni au aplicat 32 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 30.000 de lei, au reținut un permis de conducere și au retras 4 certificate de înmatriculare. Bicicliști, motocicliști și conducători de trotinete electrice au intrat toți în vizorul oamenilor legii.
În plus, polițiștii, alături de reprezentanții Registrului Auto Român, au împărțit pliante și au discutat cu cetățenii despre riscurile la care se expun atunci când ignoră regulile de circulație. Mesajul transmis a fost clar: drumurile publice nu sunt teren de joacă și nici pistă de testare pentru vehicule modificate.
Cazul celor trei copii scoate însă în evidență o problemă tot mai des întâlnită: părinții care închid ochii la pericole și le permit minorilor acces la vehicule extrem de rapide. De la „o simplă trotinetă” până la un „bolid cu două roți” care atinge viteze amețitoare e doar un pas.
În lipsa unor măsuri stricte, inconștiența unor minori, dublată de nepăsarea adulților, poate duce la tragedii. Iar polițiștii avertizează: legea nu face diferență între un adult și un copil atunci când vine vorba de fapte penale grave, precum conducerea fără permis.
Așadar, ceea ce părea un simplu control de rutină a scos la lumină o realitate tulburătoare: copii care se joacă cu propria viață și cu viața celorlalți, transformând drumurile publice în pistă de curse.