Seară tensionată sâmbătă, 21 martie, în municipiul Botoșani, unde jandarmii au desfășurat o amplă acțiune de control care a dus la depistarea unui bărbat suspectat că deținea substanțe interzise.
În jurul orei 21:30, oamenii legii au identificat un bărbat care avea asupra sa un plic ce conținea o substanță albă cristalizată, susceptibilă a face parte din categoria drogurilor de risc cu efect psihoactiv. Descoperirea a dus imediat la întocmirea actelor de sesizare penală, acesta fiind cercetat pentru deținere de droguri de risc pentru consum propriu.
Intervenția nu a fost una izolată. În cadrul aceleiași acțiuni, jandarmii au desfășurat controale ample în municipiu, legitimând peste 200 de persoane. Toate verificările au fost realizate cu ajutorul aplicației e-DAC, utilizată pentru identificarea rapidă a persoanelor și depistarea eventualilor suspecți sau urmăriți la nivel local și național.
Acțiunea face parte dintr-o serie de măsuri intensificate pentru menținerea ordinii publice și combaterea fenomenelor ilegale, într-un context în care autoritățile încearcă să țină sub control consumul și traficul de substanțe interzise.






















































