Zi neagră pentru șoferii grăbiți. La data de 12 februarie 2026, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat o amplă acțiune pentru prevenirea și combaterea accidentelor rutiere provocate de viteza peste limita legală, iar bilanțul este unul usturător.
În doar câteva ore, oamenii legii au aplicat nu mai puțin de 128 de sancțiuni contravenționale, valoarea totală a amenzilor depășind 60.000 de lei. Controalele au vizat principalele artere intens circulate, acolo unde riscul producerii unor tragedii este ridicat din cauza excesului de viteză.
Cei mai mulți dintre sancționați au fost șoferi care au apăsat prea tare pedala de accelerație: 80 de conducători auto au fost prinși circulând peste limita legală. Pentru cinci dintre aceștia, graba i-a costat mult mai scump, polițiștii reținându-le permisul de conducere pe loc, după ce aparatele radar au indicat depășiri semnificative ale vitezei admise.

















































