Inconștiență dusă la extrem pe drumurile din județul Botoșani! Polițiștii au pus capăt aventurii ilegale a doi bărbați care sfidau legea și puneau în pericol siguranța rutieră. Ambii, în vârstă de 49 de ani, au fost reținuți pentru 24 de ore după ce au fost prinși în timp ce conduceau vehicule, deși nu aveau permis de conducere. Mai mult, unul dintre ei se afla sub influența alcoolului.
La data de 25 iulie 2025, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Dorohoi au oprit pentru control un autoturism care circula pe raza localității Broscăuți. În urma verificărilor, oamenii legii au avut o surpriză neplăcută: la volan se afla un bărbat de 49 de ani, din municipiul Botoșani, care avea permisul suspendat încă din anul 2022.
Deși nu avea voie să conducă, bărbatul se comporta ca și cum ar fi fost în deplină legalitate. Aventura sa s-a terminat brusc, când polițiștii i-au întocmit dosar penal pentru infracțiunea de „conducerea unui vehicul fără permis de conducere”. A fost emisă o ordonanță de reținere pentru 24 de ore, iar acesta a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al I.P.J. Botoșani.
La doar două zile distanță, pe 27 iulie 2025, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 7 Darabani au oprit un tractor care circula pe un drum național, în localitatea Rădăuți-Prut. La volan se afla un alt bărbat de 49 de ani, din aceeași localitate, care avea permisul anulat tot din 2022.
Însă nu doar lipsa permisului a atras atenția polițiștilor, ci și halena alcoolică a șoferului. Testul cu aparatul etilotest a indicat o valoare de 0,76 mg/l alcool pur în aerul expirat, semn că bărbatul era într-o stare avansată de ebrietate.
Acesta a fost reținut pentru 24 de ore și introdus, de asemenea, în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al I.P.J. Botoșani. Pe numele lui s-au deschis două dosare penale, pentru „conducerea unui vehicul fără permis” și „conducerea pe drumurile publice a unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”.