Un nou caz șocant de inconștiență pe șoselele din județul Botoșani! La data de 30 iunie 2025, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 9 Vlăsinești au tras pe dreapta un autoturism care circula pe un drum public din comuna Negreni. La volan se afla un bărbat de 54 de ani, din comuna Drăgușeni, care avea, practic, toate motivele să nu fie acolo!
În urma verificărilor, oamenii legii au descoperit că individul avea permisul suspendat încă din luna mai a acestui an. Mai mult decât atât, autoturismul pe care îl conducea nu era înmatriculat, ceea ce înseamnă că era, practic, un „vehicul-fantomă”, interzis pe orice drum din România.
Polițiștii au deschis un dosar penal și continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunilor de conducere fără permis și punerea în circulație a unui autoturism neînmatriculat.