Negocierile pentru formarea noului guvern se complică de la o zi la alta. Partidul Național Liberal (PNL) își menține susținerea fermă pentru Ilie Bolojan ca viitor prim-ministru, în ciuda discuțiilor tot mai frecvente despre o posibilă variantă tehnocrată. Totodată, scena politică este marcată de lipsa unei direcții clare din partea celorlalte formațiuni, iar consultările convocate de președintele Nicușor Dan sunt boicotate de AUR și afectate de instabilitatea internă din rândul altor partide mici.
Liberalii au transmis un mesaj clar: Ilie Bolojan rămâne propunerea fermă pentru funcția de prim-ministru. Cu toate acestea, Bolojan și-a exprimat reticența față de ideea de a conduce un guvern minoritar, avertizând asupra instabilității politice ce ar putea urma.
„În momentul în care nu ai majoritate parlamentară, ești la mâna partidului care îți oferă voturile de investitură. Ar presupune negocieri interminabile în Parlament, timp pierdut,” a explicat deputata PNL Raluca Turcan.
Social-democrații nu au anunțat încă o decizie finală privind intrarea la guvernare. Deși participă la discuții, liderii PSD susțin că nu se află în faza negocierilor, ci mai degrabă într-un stadiu de analiză.
„E un mandat deschis. Noi mergem la discuții, nu la negocieri. În momentul în care se va degaja un punct de vedere de acolo, vom decide,” a declarat Sorin Grindeanu, președintele interimar al PSD.
În interiorul partidului există voci care cer intrarea în opoziție, dar și lideri care vor la guvernare, însă doar în schimbul unor portofolii importante.
„În niciun caz nu vom accepta să intrăm la guvernare în orice condiții,” a subliniat vicepremierul interimar Marian Neacșu.
Președintele Nicușor Dan pledează pentru un guvern larg susținut, care să includă PSD, PNL, USR, UDMR și reprezentanții minorităților naționale, dar cu figuri noi în componență.
„Trebuie să avem un guvern sprijinit de majoritatea parlamentară. (…) Cred că în fața interesului național, un partid nu poate să spună ‘NU’,” a transmis șeful statului.
Deși s-a discutat varianta unui premier tehnocrat cu portofolii împărțite între partide, USR respinge ferm această opțiune. Deputatul Ionuț Moșteanu consideră că România are nevoie de o conducere cu autoritate politică.
„Ilie Bolojan e varianta cea mai bună pe care românii o au în față. (…) Dacă nu se poate altfel, eu și colegii mei mergem într-un guvern minoritar,” a spus Moșteanu.
În contrast cu apelurile la dialog, partidul AUR a anunțat că nu va participa la consultările inițiate de președinte. În același timp, Partidul Oamenilor Tineri (POT), condus de Anamaria Gavrilă, riscă să rămână fără grup parlamentar după mai multe demisii în Senat și Camera Deputaților. Cu doar 14 deputați rămași și doi senatori care au părăsit formațiunea, POT pare tot mai irelevant în ecuația guvernării.