Lovitură de teatru, luni seară, la Punctul de Trecere a Frontierei Stânca, județul Botoșani! Un bărbat de 58 de ani, cetățean al Republicii Moldova, a fost încătușat chiar înainte să pună piciorul în România. Ce nu știa el era că oamenii legii aveau deja toate datele – și un mandat de arestare emis pe numele lui de autoritățile din Germania!
Totul s-a petrecut pe 24 iunie, în jurul orei 20:30, când bărbatul, pasager într-un microbuz cu numere moldovenești, a ajuns la controlul de frontieră. În doar câteva secunde, sistemele informatice au „bipat” alerta roșie: OMOR!
Conform anchetatorilor, moldoveanul este cercetat pentru o crimă comisă în Germania, iar mandatul de arestare fusese emis încă din iulie 2023. Bărbatul spera, probabil, să treacă neobservat, însă polițiștii de frontieră din cadrul ITPF Iași au fost cu ochii-n patru.
Fugarul a fost imediat reținut și predat unei echipe operative din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Botoşani, care urmează să pună în aplicare procedurile legale de extrădare.
Autoritățile române colaborează acum cu cele germane pentru ca suspectul să ajungă cât mai repede în fața justiției. Cazul rămâne deschis, iar ancheta continuă.