Astăzi, 10 februarie, de Ziua Internațională a Siguranței pe Internet, autoritățile trag un nou semnal de alarmă: pericolele din mediul online sunt tot mai sofisticate, iar un simplu mesaj, link sau apel telefonic poate lăsa victimele fără economiile de-o viață.
În județul Botoșani, fraudele informatice și înșelăciunile prin intermediul instrumentelor bancare au făcut ravagii în ultimii ani. Escrocii se dau drept reprezentanți ai băncilor, trimit mesaje false sau creează site-uri-clonă, iar cei mai vulnerabili cad rapid în capcană.
Polițiștii botoșăneni au desfășurat constant acțiuni de informare și prevenire, explicând oamenilor cum să se protejeze și prezentând cazuri reale în care victimele au fost păcălite prin metode aparent banale: linkuri suspecte, parole divulgate sau investiții „minune”.
Încă din decembrie 2024, Inspectoratul de Poliție Județean Botoșani a lansat campania „Siguranța ta online depinde de tine!”, continuată pe tot parcursul anului 2025, în parteneriat cu Instituția Prefectului, Consiliul Județean – Autoritatea Teritorială de Ordine Publică și Primăria municipiului Botoșani. Materialele preventive au fost distribuite în toate localitățile din județ, pentru ca informația să ajungă direct la cetățeni.
Iar rezultatele muncii polițiștilor sunt impresionante. Serviciul de Investigații Criminale a reușit recuperarea și restituirea către victime a sumei uriașe de 1.991.984,42 lei, bani furați în doar șapte dosare penale de înșelăciune prin mijloace de comunicare la distanță.
Există însă și vești bune. Statisticile arată o scădere a numărului de infracțiuni informatice: în 2025 au fost sesizate 236 de fapte, cu 30 mai puține față de anul precedent. Chiar și așa, autoritățile avertizează că pericolul nu a dispărut.















































